Proč NE (jít) do insolvence, pokud máte nemovitý majetek?

Pokud jste se dostali do situace, kdy vaše dluhy převyšují nad vašimi schopnostmi splácet, je opravdu nutné poohlédnout se po nějakém řešení.

Nabízí se několik řešení. Dnes chci ale probrat insolvenci.

Je zde jistá možnost, kterou nabízí všem dlužníkům stát a to, požádat soud o oddlužení, tedy o insolvenci.

Kdy se insolvence vyplatí a kdy je lepší sáhnout po jiném řešení?

Pokud nejste vlastníkem žádného majetku, samozřejmě je zde myšleno, že nevlastníte žádný majetek vyšší hodnoty, jako například nemovitost (byt, dům), může se vám insolvence vyplatit.

Jak je to ale v situaci, kdy vlastníte nemovitost?

Pokud bydlíte ve vlastním, nebude se na vás pohlížet stejně, jako na dlužníky, kteří nemají nic. Pokud totiž vlastníte majetek, je vaše povinnost majetek nechat zpeněžit a peníze umořit k zaplacení dluhů. Čím vyšší hodnotu váš majetek má, tím více zaplatíte. Je tedy možné, že zaplatíte veškeré své dluhy a buď vám nezůstane nic, nebo vám i nějaké peníze po zaplacení zůstanou.

Kde je tedy ten háček?

Jde o to, že zpeněžení vašeho majetku bude mít na starosti insolvenční správce, který buď pověří prodejem nemovitosti některou realitní kancelář, nebo nemovitost prodá sám.

Ale pozor! Při prodeji nemovitosti hraje velkou úlohu čas. Žádný z věřitelů nebude chtít čekat, až se vaše nemovitost prodá za vysokou cenu. Proto se nemovitost prodá za takovou cenu, aby se našel kupec co nejdříve, nebo okamžitě, tedy prodejní cena bude velice nízká. Dle výše prodejní ceny bude vyplacen i insolvenční správce a to ne malým procentem z „vašich“ peněz.

Co když máte nemovitost a právě proto nechcete jít do insolvence?

Tohle je celkem logická úvaha. Proč chodit do insolvence, když mám nemovitost, můžu ji zpeněžit a z peněz zaplatit všechny dluhy, navíc mi při troše štěstí i něco zůstane?

I tohle může být problém… Proč?

Jde o to, že pokud prodáváte nemovitost, kde vázne jeden až několik dluhů, případně exekucí, hůře, ne-li nemožně se vám hledá kupec. Málokterý kupec by se téhle situace nebál. Koupí si nový dům, kde vázne několik exekucí, dostane peníze, ale exekuce dlužník nevymaže. Je to strašák spousty lidí a pro většinu z nich by nebylo absolutně přijatelné něco takového z realizovat.

A zase háček….

Pokud nenajdete včas kupce, který by do toho rizika šel, můžou se vám navýšit úroky z dluhů a můžete o nemovitost stejně přijít, protože bude nařízena dražba vaší nemovitosti. Tady by to bylo ještě horší, protože vyvolávací cena nemovitosti při nařízené dražbě je 66% z hodnoty nemovitosti v prvním kole dražby, pokud by se nemovitost v prvním kole dražby ne prodala, ve druhém kole jsme na vyvolávací částce 50% hodnoty nemovitosti a ve třetím kole dokonce pouze 33% hodnoty nemovitosti. Zde je zase vysoká pravděpodobnost, že se ani z prodejní ceny nevyplatí všechny vaše dluhy, vy budete bez nemovitosti a ještě s dluhy na krku.

Je tedy ale nějaké optimální řešení, když mám nemovitost a několik exekucí ale nechci řešit insolvenci?

Ano….

Tohle řešení by vás mohlo zajímat asi nejvíce. Existují totiž společnosti, které se přímo zabývají zmíněnými vašimi problémy. Investoři vyplatí veškeré dluhy, zařídí vyplacení exekucí a sjednotí vaši splátku do jedné, navíc, vy zůstanete bydlet ve své nemovitosti. A hlavně, nenárokují si ani zdaleka tak vysoké částky, které z vás dostane insolvenční správce.

Ale!

Berte na vědomí, že i zde jde o čas, pokud máte již vysoké exekuce, každým dnem vám mohou neuvěřitelně narůstat úroky, a proto zavolejte našim poradcům ještě dnes!

Děkujeme stávajícím a budoucím klientům za přečtení, doufáme, že díky tomuto článku pomůžeme zase o něco více lidem.